Ficov "zlepenec" a.k.a. široká koalícia

Autor: Michal Kováč | 16.3.2016 o 11:00 | (upravené 16.3.2016 o 11:09) Karma článku: 8,65 | Prečítané:  902x

Voľby a ich výsledok beriem vážne. Klientelizmus a Smerácky spôsob riadenia štátu som krátko zažil z prvej ruky. Nič pekné. Je mi preto jasné, že pri rysujúcej sa vláde škody budú a ide už len o to, aké rozsiahle.

Kto si nesedí na kábli, videl pred voľbami jasne potenciálnych koaličných partnerov Smeru - zlodejov z SNS, zradcov z Most, Sieť a za inej konštelácie tiež KDH. Išli by, čakalo sa to. Som pragmatik a rátal som s tým, že Fico vládu zostaví. Sulíkova radosť tesne po voľbách a naivná predstava o zostavení pravicového "zlepenca" spolu so zlodejmi z SNS bola komická. Aj on potreboval túto facku, časom pochopí, že vládnutie s SNS by mu aj tak iba uškodilo, Most a Sieť by boli otázne. Sám Fico o Sieti vyhlasoval, že sa tam ľudia na kandidátke ani nepoznajú a nie je jasné, čo sa dá od nich čakať. Teraz sú to jeho koaliční partneri pravdepodobne bez poslaneckého klubu, lebo Sieť sa skutočne potrhala :)

Musím v tomto kontexte vyjadriť poľutovanie nad slovenskými voličmi a ich hlúposťou a obmedzeným vnímaním reality. Ešte stále je tu veľa ľudí, ktorí Fica nevnímajú ako zlo, ešte stále je tu veľa ľudí, ktorí skočili na populistické drísty o utečencoch a tolerovali miliardy eur ukradnuté každý rok s odôvodnením, že za Dzurindu ukradli politici viac. Blbosť. Ignorantsvo. Nevzdelanosť. Nezáujem o realitu. Čo je horšie, ešte stále je tu veľa ľudí, ktorí nevideli, kto zradí opozíciu, takže hovoriť o pravicovom voličovi, ako o intelektuálne zdatnejšom, začína byť odvážne tvrdenie.

Asi by som nemal nikomu vyčítať jeho neznalosť, nezáujem, chýbajúce ekonomické vzdelanie a chýbajúci prehľad. Bol by som považovaný za namyslené pravicové hovado. Ale risknem to. Chápem, prečo politickí a ekonomickí ignoranti volili Kotlebu, ktorý neprináša jediné reálne ekonomické riešenie, len nenávisť a populistický prísľub, že urobí poriadok s Cigáňmi. Jednoduchí ľudia hľadajú jednoduché riešenia, nemyslia dva kroky dopredu. Na formujúcej sa koalícii je vidieť, kto sú ľudia z Dzurindovských vlád, ktorým ide len o vlastný záujem. A vždy išlo. Sú odpoveďou na otázku, prečo "pravicu" na Slovensku nie je možné integrovať. Problémom nie je papuľnatý Matovič, ktorý iba otvorene pomenúva pravým menom zjavné. Problémom sú zradcovia, ktorí prezlečú kabát, ako sa im hodí.

Napriek tomu zostávam pravicovým voličom, ktorý svoju voľbu nemusí ľutovať, lebo som nevolil zradcov. Otvorene sa k tomu hlásim, pretože som popri náročnej práci investoval čas a peniaze aj do vzdelania, zažil som, čo je to podnikanie formou živnosti aj s.r.o. a viem, aké ekonomické a byrokratické prekážky vytvorila vláda Smeru, aby potom mohla rozdávať neschopným, neochotným spraviť niečo pre svoju lepšiu budúcnosť. Na Slovensku totiž nie je problémom nedostatok práce v regiónoch, ale neochota za prácou vycestovať. Neochota opustiť svoju nehnuteľnosť, dedinu, mesto ... a ísť za lepšou príležitosťou.

Moje uvažovanie je nevyhnutne pravicové, vyberal som si ťažké školy a študoval som roky popri práci. Napriek tomu, že si vážim každú prácu a dlhé roky som nerobil rozdiely, vďaka Ficovým sociálnym balíčkom začínam strácať sociálne cítenie a stáva sa zo mňa cynik - človek Sulíkovského typu, ktorý už sa na všetko pozerá iba cez čísla - koľko sa kradne, koľko sa dá ušetriť, čo všetko treba zrušiť. Ak sa prichytím pri pohŕdaní majoritou, hlúposťou, nevzdelanosťou, môže za to v podstate Fico, ktorý ťahá socialistické myšlienky do kapitalizmu pred očami negramotných voličov a na druhej strane bravúrne kryje historicky najväčšie zlodejstvá v tejto krajine. Dôsledkom vládnutia Roberta Fica je beznádej z upadajúcej krajiny a nedôvera v pozitívnu zmenu.

Nuž uvidíme, kam sa posunie Slovensko a čo na to vzdelaní ľudia. Už teraz však v okolí vnímam, že mnohí šikovní ľudia sa presunuli minimálne do Česka, tí odvážnejší išli ďalej do sveta. A to ma utvrdzuje v tom, že mladá generácia stráca záujem o túto krajinu, stráca záujem tu zostať žiť, pracovať, podnikať, tvoriť hodnoty. Vzdelaní a inteligentní ľudia začali lámať pomyselnú palicu nad Slovenskom.

Asi je na čase, aby sa zamysleli aj generácie pred nami, čo teda robili celé roky zle. Možno je na čase vykašlať sa na nostalgiu zo "starých zlatých časov za komunistov" a začať žiť v realite. Lebo realita je taká, že žijeme v kapitalizme, kde politický systém ovládli oligarchovia a Fico tu urobil z bezvýznamných malých podnikateľov nepriateľov štátu. Za toto môžu voliči Roberta Fica, ktorým táto rétorika náramne vyhovovala a nechali ho od roku 2006 vyhrať každé voľby s dramatickým náskokom. Lebo nenávidieť úspešnejších je jednoduchšie. Sedieť pred televízorom a lamentovať je tiež jednoduchšie. K tomu ľudí vychoval socializmus, ale je to deštruktívne uvažovanie, ktoré spôsobuje odliv šikovných ľudí a zo Slovenska sa stáva jedna veľká fabrika na výrobu áut, nič viac. Stačí jedna hospodárska kríza a tisíce ľudí budú zase bez práce. A zase budú na vine tí úspešnejší, nie Robert Fico. Stačí si vyrobiť nepriateľa.

Žiaľ, v politike niet strany, alebo zoskupenia, ktoré by bolo plné slušných a čestných ľudí. Bolo by naivné očakávať, že za niektorej vlády by sa nekradlo. Toto ale pravicový vzdelaný volič vie a volí racionálne na základe nejakých parametrov - odbornosť, program, ... často aj ľudí, ktorí mu nie sú ľudsky sympatickí. Volič okrem strany svojim krúžkom vyberá aj konkrétneho kandidáta, to nám dáva možnosť posúvať vpred odborníkov a čestnejších ľudí, ktorí sa teraz našli aj medzi poslancami strany #Sieť. Karty rozdávavame my, aj keď si ich oligarchovia namiešali vopred. Skúsme ich nabudúce prekvapiť a vezmime im esá, ktoré si namiešali. Už tieto voľby v mnohom ukázali, že sa to dá. Lebo v parlamente sú subjekty, s ktorými nikto nerátal. Procházkovi sa za zradu vlastných rozpadol poslanecký klub skôr, než vznikol. Ale premýšľajme racionálne. Mnohým síce imponuje rýchly proces s Cigáňmi a prísľub, že sa nebude kradnúť, no zatiaľ každý politický subjekt na svete, ktorý sa rozrástol a dostal sa k moci, nakoniec nezvládol vlastných ľudí. A kradli. A stane sa to aj u tých najčestnejších medzi čestnými.

Nezostáva nám teraz iné, len čakať, ako dopadne vládnutie Roberta Fica s jeho verziou "zlepenca". Musíme sa zmieriť s ďalším bohapustým kradnutím. A nenechať sa strhnúť nenávisťou voči systému, ale hľadať kompromisy, odborníkov, slušných ľudí v politike ... ešte tam zostali, len nesmieme byť ignoranti a musíme prácu a výsledky tých ľudí sledovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Slovan neplatí ani za nájom štadióna, mestu dlhuje takmer 400-tisíc eur

Hokejový klub nemá na výplaty ani na nájom štadióna. Vedenie tvrdí, že sezónu v KHL dohrá.

SVET

Člověk v tísni: Z Donecka nás vyhnala aj ruská propaganda

Ruské médiá tvrdia, že humanitárna pomoc je využívaná na špionáž, hovorí JAN MRKVIČKA.


Už ste čítali?